Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

608 views

Kupno auta z wadą ukrytą

05-23-2018, 05:26 AM
Cvp: Kupno auta z wadą ukrytą
Dziwi mnie to pytanie z oczywistych względów ... Kupującego co do zasady nie interesuje czy sprzedawca wiedział, że wada istnieje czy nie i to właśnie cechuje wadę ukrytą. Jeśli sprzedawca zapewnia, że auto jest w stanie dobrym/na chodzie/nie posiada wad to odpowiedzialny jest za stan inny od deklarowanego. Jako właściciel deklarujesz stan i wartość, nikt nie przychodzi do Ciebie jak do kasyna zagrać w ruletkę tylko ufa Twojemu oświadczeniu co do cech sprzedawanego przedmiotu i na Tobie ciąży odpowiedzialność za ewentualny brak wiedzy w tym zakresie. Autor ma prawo odstąpienia od umowy, powinien udokumentować stan pojazdu, wysłać sprzedawcy oświadczenie na piśmie za potwierdzeniem odbioru i odczekać dwa tygodnie, w braku reakcji sprzedawcy ponowić pismo i po kolejnym odczekaniu założyć sprawę, Zostanie powołany biegły mechanik który stwierdzi czy przyczyną usterki silnika była wada powstała przed zakupem auta i zgodnie z jego opinią sąd wyda stosowne orzeczenie. Warto w takim przypadku korzystać z pomocy prawników - radcy prawnego albo adwokata bo wtedy sprzedający wie, że raczej będą problemy i może uda się sprawę załatwić ugodowo
05-23-2018, 06:19 AM
Nie wiem skąd prawnicy wiedzą z góry że sprzedający wiedział o wadzie oraz że była ona ukryta i że była ona wogole w pojeździe w chwili sprzedaży, nie mając wiedzy co sie dokladnie stało. A jesli silnik zepsuł sie pozniej, po zakupie? Zepsuł sie juz nowemu właścicielowi? Silniki Psują sie nagle, kończy sie ich żywot poprostu lub przykłada sie do tego użytkownik.
Autor postu pisze, że silnik zepsuł sie po dwóch tygodniach...
Rękojmia to nie gwarancja. Proszę nie mylić.
W takim przypadku należy wziac biegłego, rozebrać silnik poznać usterkę, jeśli to możliwe to przyczynę i w zależności od wyniku mieć roszczenia do sprzedawcy lub nie. Nie twierdze ze w tym przypadku auto wadę miało w chwili sprzedaży ani ze jej nie miało. Ale Wy drodzy Państwo tez tego nie wiecie. Od oceny tego co sie stało i kiedy nastąpiło należy zacząć.
05-23-2018, 06:35 AM
RE: Kupno auta z wadą ukrytą
Bardzo dziękuje wszystkim. Czyli po pierwsze -pismo z reklamacją. Czy są jakieś wzory takich pism? Chciałbym uniknąć lania wody i udowadniania swoich praw na siłę . Chcę , żeby sprzedający zrozumiał powagę sytuacji, może już po pierwszym piśmie będzie skłonny się do niego właściwie ustosunkować . Jakie wpisać podstawy prawne ? Opisywać jakie go czekają konsekwencje ?
05-24-2018, 03:59 AM
Moje pismo pisał prawnik, na pewno potrzebujesz kosztorys i stwierdzenie wady przez mechanika. Opisujesz sytuację i czego oczekujesz od kupującego (odstąpienie od umowy, obniżenie ceny czy naprawy) Niestety z doświadczenia wiem, że gość to oleje. I trzeba będzie iść do sądu. Wystarczy, że byś trafił na jednego z tych mądrali co pisali komentarze Smile oczywiście, że napisać jakie mu grożą konsekwencje

Skocz do:

adwokat, radca prawny, wrocław, warszawa, legnica | Kontakt | Wróć do góry | Wersja bez grafiki

Polskie tłumaczenie © 2007-2018 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2018MyBB Group.

theme by Saglam Kafa